Dobrze się improwizuje w Kazimierzu Dolnym

Dobrze się improwizuje w Kazimierzu Dolnym

Kto był w tym roku na Festiwalu Dwa brzegi?

Nie mogłam być w Kazimierzu całe 9 dni, ale wybrałam się tam na cały czwartek. I tak naprawdę główną atrakcją tego dnia był dla mnie spektakl improwizowany Grupy Dobrze, która występowała jako gość tegorocznego festiwalu.

Uwielbiam ten rodzaj sztuki, która w Polsce rozwija się od niedawna. Może dlatego, że wcześniej polski widz nie był gotowy na taką dawkę nieprzewidywalnego na jednej scenie. Bo spektakl impro staje się z relacji pomiędzy improwizatorami a otaczającą ich rzeczywistością. Inspiracja może przychodzić zewsząd. Ze strony publiczności, świadomie podrzucającej np. inspirujące hasło, z tekstów literackich lub innych pisanych i niepisanych źródeł. A potem już najważniejsze jest porozumienie w grupie improwizatorów, uważne reagowanie na wszystko, co mówią i robią partnerzy. Czujność na ich każde słowo i gest. Z nich kreowana jest zupełnie nowa wspólna rzeczywistość.

Dla mnie to fascynujące przeżycie, kiedy na moich oczach z krótkiego odczytanego tekstu lub jednego słowa powstaje opowieść. Aktorzy, nie porozumiewając się ze sobą, na bieżąco budują spójną historię, pełną emocji i humoru, wcielają się w wyznaczone przez publiczność role. Słucham, patrzę i niezmiennie jestem zafascynowana, bo nie umiem sobie wyobrazić, że sama potrafiłabym tak zupełnie na poczekaniu wymyślać scenki i uzupełniać sensownie dialogi  do na przykład takich sugestii publiczności: bohaterkami są dwie siostry, a akcja się toczy w sanatoryjnej w toalecie.

W ostatni czwartek w Kazimierzu znów zbudowana została twórcza relacja pomiędzy widzami a Dobrze. Towarzyszyły jej śmiech, tajemnica i atmosfera, której już nigdy nie da się powtórzyć, bo improwizacja to efemeryczny gatunek sztuki.

Co prawda nie da się powtórzyć tego, co już się zdarzyło, ale zawsze można stać się uczestnikiem budowania nowych fascynujących historii, tworzenia nowych emocji i świetnie, świetnie się bawić. Grupa Dobrze regularnie gra w Warszawie. Zarezerwujcie sobie wieczór z nimi, gdy będziecie mieli ochotę na wieczór pełen niespodzianek.

 Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *