Ciało, ciało, ciało… w różnych aspektach ciało

Ciało, ciało, ciało… w różnych aspektach ciało

Narodowa Galeria Sztuki Zachęta prezentuje dwie wystawy i dwa różne spojrzenia na ciało: pełną ekspresji, barw i psychoanalitycznej zmysłowości refleksję Marii Lassing i strukturalną, naukową Jarosława Kozakiewicza.

Twórczość Marii Lassing to obraz fascynacji własnym ciałem. Wszyscy od pierwszych dni naszego życia fascynujemy się nim i „świadomość ciała” nie opuszcza nas do końca życia. Ciało podlegające metamorfozom, ciało zintegrowane z innym ciałem, z duszą, z umysłem, z przedmiotami, których używamy na co dzień. Warto zatrzymać się przy kilku obrazach artystki i pomyśleć, czym jest dla mnie moje ciało, jak je traktuję, co o nim wiem, w jaki sposób łączy mnie z rzeczywistością i moją duchowością.

Przechodząc na wystawę prac Jarosława Kozakiewicza „Zawrót głowy” wkraczamy w inny świat, choć wciąż patrzymy na ciało. Kozakiewicz umieszcza je w przestrzeni. Szuka schematów  w połączeniach pomiędzy zmysłami, w połączeniu ciała z otoczeniem. Aby zrozumieć jego funkcjonowanie sięga po geometrię, fizykę astronomię, architekturę. Pokazuje ciało jako część kosmosu i jako autonomiczny kosmos sam w sobie. Pokazuje jego struktury i powiązania. Na wystawie można obejrzeć rysunki artysty, materiał filmowy „Bezdomny umysł” oraz całe mnóstwo przestrzennych instalacji.

                                                       

Jeśli myślimy o ciele, nie wolno nam zapomnieć o tańcu. A nie ma tańca bardziej zmysłowego niż tango.Łazienkach Królewskich w ostatni weekend lipca w ramach Strefy ciszy można było celebrować dzień muzyki iberoamerykańskiej. Odwiedziłam pokaz i lekcję tanga. Było na co popatrzeć.

A na pytanie czy potrzebne nam jest ciało, abyśmy mogli żyć wiecznie, odpowiada opublikowany w letnim numerze Przekroju artykuł Tomasza Stawiszyńskiego „Owe wspaniałe zaświaty” (str. 64).  Polecam jego lekturę. Można w nim znaleźć także inne ciekawe pytania:

  • czy magia istnieje, czy jest jedynie nieznaną dotąd technologią?
  • czy rozwój tej technologii jest fascynujący czy przerażający?
  • dokąd prowadzą możliwości sztucznej inteligencji?

To pytania, które uznałam za ważne. Ty pewnie znajdziesz swoje. Ciekawa jestem jakie.

A skoro już przekroiliśmy Przekrój, znalazłam w nim jeszcze dwie warte uwagi pozycje:

  • spotkanie z niezwykłym człowiekiem, pisarką SF i fantasy, autorką cyklu Ziemiomorze – Ursulą Le Guin – w tekście Pauliny Wilk „Planeta prawdziwych zmyśleń” (str. 28)
  • oraz wywiad Tomasza Stawiszyńskiego z izraelskim filozofem i psychologiem Carlo Strengerem (str. 14) o tym, czy potrzebna nam nieśmiertelność, o instynkcie plemiennym, o kierunku, w jakim zmierza ludzkość i wielu, wielu innych ważnych sprawach (w tym amerykańskich prezydentach).


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *